ADB: Discutii in Scara Blocului

Neautentificat.

#1 2007-04-26 11:54:42

jjcage
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 1

Verificare metrologica contoare apa

La blocul in care stau a aparut un anunt care spune ca urmeaza o verificare metrologica obligatorie a contoarelor de apa de apartament (valabila 4 ani de acum), conform OG 104/1999, 11/1994, OG 318/1998 si inca ceva din iulie 2006. In mod normal n-as avea nimic impotriva dar taxa mi se pare nesimtit de mare (120.000 / contor, la 6 contoare 720.000) mai ales ca e data degeaba (sunt convins ca n-o sa verifice nimic serios).

Eu am incercat sa gasesc articolul din lege din care sa reiasa obligativitatea dar n-am gasit nimic referitor la contoarele de apartament. Ar putea sa-mi spuna cineva daca e obligatoriu sau nu si daca nu niste referinte legislative mai exacte care sa ma ajute sa argumentez asociatiei. Daca e obligatoriu, cam care ar fi tariful normal de verificare?

Multumesc anticipat.

Offline

 

#2 2007-04-26 12:46:11

scomet
presedinte de bloc
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 241
Site web

Re: Verificare metrologica contoare apa

Din pacate e obligatorie, contoarele au avut initial un aviz metrologic care, o data expirat, face ca acele contoare sa nu mai poata fi luate in calcul la repartizarea consumurilor. Iar pretul nu e mare (cu conditia ca in acest pret sa intre demontare, verificare, avizare, montare si sigilare).


Scomet - Administrare Imobile
http://www.scomet.ro
tel: 0372.97.97.97

Offline

 

#3 2007-04-26 17:13:32

Alexandru
tata si mama blocatarilor
Înregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 566

Re: Verificare metrologica contoare apa

Vezi Hotărrea nr. 1660 din 14/12/2005 Publicată n Monitorul Oficial, Partea I nr. 46 din 18/01/2006   privind aprobarea unor instrucţiuni de metrologie legală, Anexa nr.3, art.12


ftp://mail.flintab.ro/Conformitate/HG1660_2005.pdf

Editat ultima oară de Alexandru (2007-04-26 17:17:39)


Chiar dacă-ţi spun TU, eu...tot TE respect!

Offline

 

#4 2007-05-01 08:35:10

maiam
sef de scara
Înregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 110

Re: Verificare metrologica contoare apa

In IML 3-05, la punctul 2 din art.12 se spune ca verificarea constituie "obligatia celor care utilizeaza..." . Potrivit acestui articol, furnizorul de apa este cel care utilizeaza apometrul, chiar daca locatarul il are in proprietate. Locatarului nu-i trebuie apometru, el nu are la ce sa-l intrebuinteze. Furnizorul e cel care-l foloseste, intocmind facturi pe baza apometrului. Locatarul, persoana fizica atuorizata sau nu, ar fi socotit utilizator daca ar lua apometrul in geanta si s-ar duce pe la diversi consumatori si le-ar masura consumul. In acest caz ar avea obligatia sa se prezinte cu un apometru verificat metrologic astfel incat sa efectueze masuratori corecte. Fatza de cele aratate mai sus, concluzia este ca verificarea apometrelor este obligatia utilizatorului furnizor de apa si nu a locatarului. Cand mergem sa cumparam ceva, vanzatorul e cel care trebuie sa cantareasca, sa masoare etc.


HOTĂRRE   Nr. 1660 din 14 decembrie 2005
privind aprobarea unor instrucţiuni de metrologie legală
EMITENT:      GUVERNUL ROMNIEI
PUBLICATĂ N: MONITORUL OFICIAL  NR. 46 din 18 ianuarie 2006


CAP. 9
    Avize metrologice

    ART. 21
    n vederea obţinerii avizului metrologic, deţinătorul mijlocului de măsurare pentru care se solicită acest aviz trebuie să demonstreze că:
    a) montarea mijlocului de măsurare a fost efectuată de operatori economici care deţin aviz valabil pentru această activitate, eliberat conform prezentelor instrucţiuni;
    b) mijlocul de măsurare a fost supus şi a corespuns verificării metrologice şi este n perioada de valabilitate a acesteia.


ANEXA 3

                     INSTRUCŢIUNI DE METROLOGIE LEGALĂ
                                 IML 3-05
    TRASABILITATEA REZULTATELOR MĂSURĂRILOR EFECTUATE CU MIJLOACE DE MĂSURARE SUPUSE CONTROLULUI METROLOGIC LEGAL

ART. 4
    Se supun controlului metrologic legal prin verificare metrologică mijloacele de măsurare de lucru care sunt utilizate n măsurările din domeniile de interes public prevăzute la art. 3 din Ordonanţa Guvernului nr. 20/1992, aprobată cu modificări prin Legea nr. 11/1994, cu modificările şi completările ulterioare şi sunt cuprinse n Lista oficială a mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal n vigoare, numită n continuare Lista oficială.



ART. 12
    (1) Verificarea metrologică periodică se efectuează, cu o periodicitate stabilită de utilizator, n cadrul intervalului de timp specificat n Lista oficială:
    a) n laboratoarele din structura sau n subordinea BRML;
    b) n laboratoarele de metrologie autorizate de BRML;
    c) la locul de instalare/utilizare, n cazul mijloacelor de măsurare prevăzute la art. 6 alin. (2);
    d) n alte locuri dect cele prevăzute la lit. a) şi b), pentru care BRML sau laboratorul autorizat stabileşte că sunt ndeplinite condiţiile tehnice, de dotare şi de mediu prevăzute de reglementările de metrologie legală aplicabile.
    (2) Prezentarea la verificarea metrologică periodică constituie obligaţia persoanelor fizice sau juridice care, n calitate de proprietar, utilizează sau ncredinţează spre utilizare mijloacele de măsurare supuse controlului metrologic legal. Proprietarul suportă cheltuielile aferente verificării metrologice periodice.

CAP. 4
    Dispoziţii finale şi tranzitorii

    ART. 29
    Nu sunt supuse controlului metrologic legal mijloacele de măsurare care nu sunt incluse n Lista oficială, precum şi mijloacele de măsurare care, deşi figurează n această listă, nu sunt utilizate n domeniile de interes public prevăzute la art. 3 din Ordonanţa Guvernului nr. 20/1992, aprobată cu modificări prin Legea nr. 11/1994, cu modificările şi completările ulterioare.

Offline

 

#5 2007-05-01 11:15:37

scomet
presedinte de bloc
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 241
Site web

Re: Verificare metrologica contoare apa

Scuze, dar acolo scrie clar, "... in calitate de proprietar, utilizeaza...". Ce treaba are furnizorul de apa cu apometrele din apartamente?


Scomet - Administrare Imobile
http://www.scomet.ro
tel: 0372.97.97.97

Offline

 

#6 2008-03-04 15:53:55

MTudor
blocatar experimentat
Înregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 34

Re: Verificare metrologica contoare apa

Buna ziua,
Daca contoarele de apa rece/calda au fost montate in baza unei hotariri a Adunarii Generale, prin care s-a optat pentru o metodologie proprie de contorizare, verificarea metrologica a dispozitivelor(apometrelor) nu este obligatorie decat in cazul unei noi hatarari a AG in aceasta privinta.
Cu stima.

Offline

 

Antet forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

.