ADB: Discutii in Scara Blocului

Neautentificat.

#1 2006-09-26 18:13:51

lucianmz
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-09-26

Despre programul de liniste

Am nevoie de un raspuns urgent, pentru ca nu mai am liniste in bloc....am ajuns sa cersesc cateva ore de liniste dupa amiaza (mentionez ca ma trezesc zilnic la 4,30 dimineata). Vreau sa stiu daca e adevarat ca programul de liniste trebuie respectat intre orele 22-8 si 14-17 sau e doar o conventie verbala intre locatarii unui bloc. Pe baza acestui document (daca exista, va rog sa-l publicati) vreau sa-mi dau in judecata un vecin. Va multumesc!

#2 2006-09-26 18:22:05

Cristian
administrator de cartier
Înregistrat: 2006-08-14

Re: Despre programul de liniste

lucianmz a scris:

.... programul de liniste trebuie respectat intre orele 22-8 si 14-17 sau e doar o conventie verbala intre locatarii unui bloc. Pe baza acestui document (daca exista, va rog sa-l publicati) vreau sa-mi dau in judecata un vecin. Va multumesc!

* Sesizati verbal sau scris organele de ordine publica.
   Cu bine !

#3 2006-09-27 16:42:18

scomet
presedinte de bloc
Locaţie: Bucuresti
Site web

Cf. legii 61/1991, "29). tulburarea linistii locatarilor ntre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare n localurile sau n sediile persoanelor juridice situate n imobile cu destinatia de locuinte sau n imediata vecinatate a acestora" constituie contraventie.

Scomet - Administrare Imobile
http://www.scomet.ro
tel: 0372.97.97.97

#4 2006-10-09 23:04:53

pisicutza
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-10-09

Si eu am o mare problema cu vecinii de sub mine care au 2 copii mici, de 2 si 5 ani sa zic. Alearga, bat mingea, tipa...dar nu asa omeneste, ci cu sete. Culmea e atunci cand eu vreau sa ma culc la 22 si ei alearga pana la 23-0. Sunt curioasa, ar face ceva politia? Sau ar zice ca "sunt copii domnisoara..". Copii-necopii, blocul e din `78 si are o acustica perfecta, iar vibratiile m-au innebunit. Mai ales in sesiuni.

#5 2006-10-10 08:13:55

Cristian
administrator de cartier

pisicutza a scris:

Si eu am o mare problema cu vecinii de sub mine care au 2 copii mici, de 2 si 5 ani sa zic. Alearga, bat mingea, tipa...dar nu asa omeneste, ci cu sete. Culmea e atunci cand eu vreau sa ma culc la 22 si ei alearga pana la 23-0. Sunt curioasa, ar face ceva politia? Sau ar zice ca "sunt copii domnisoara..". Copii-necopii, blocul e din `78 si are o acustica perfecta, iar vibratiile m-au innebunit. Mai ales in sesiuni.

Politia poate face ceva Cf. legii 61/1991,
"29). tulburarea linistii locatarilor ntre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare n localurile sau n sediile persoanelor juridice situate n imobile cu destinatia de locuinte sau n imediata vecinatate a acestora" constituie contraventie.

Cu bine !

#6 2006-10-12 11:55:10

lucianmz
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-09-26

Tot nu sunt lamurit pe deplin, doar intre orele 22-8 sau si dupa amiaza intre orele 14-17?

#7 2006-10-12 15:33:51

Cristian
administrator de cartier

lucianmz a scris:

Tot nu sunt lamurit pe deplin, doar intre orele 22-8 sau si dupa amiaza intre orele 14-17?

* Intervalul de ore...22.00 la 08.00 nu include 14.00~17.00;
* Pentru acesta ,,Regulamentul de ordine interioara" al Asociatiei,(regulament aprobat de Adunarea Generala) poate stabili probleme ce au tangenta cu  ordinea si disciplina in condominium, inclusiv sanctiuni.

Cu bine !

Editat ultima oară de Cristian (2006-10-12 15:34:41)

#8 2006-10-15 21:30:53

pisicutza
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-10-09

Exista doua posibilitati:
- sesizare la politie deoarece chiar daca zgomotul nu este in intervalul 22-8, exista in legea 61/1991:
Art 2 :"28) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;"
- plangere penala la parchet in baza legii 114/1996:
Art. 36. - "n cazurile n care, n clădirile de locuinţe, unul dintre proprietari mpiedică cu bună-ştiinţă şi sub orice formă folosirea normală a imobilului de locuit, crend prejudicii celorlalţi chiriaşi sau proprietari, după caz, la solicitarea asociaţiei de proprietari, instanţa va hotăr măsurile pentru folosirea normală a imobilului."

Daca faci plangere, dosarul se trimite la politie si ei sunt obligati sa il cheme pe respectivul la sectie. Poate macar se sperie asa...Bafta!

#9 2006-11-18 17:52:35

scorpio78
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-11-18

daca vreau sa fac reclamatie unor vecini care ma deranjeaza intre orele 14.00-17.00 unde trebuie sa ma adresez, de competenta carei autoritati este asta si ce pasi trebuie sa urmez ca sa depun o plangere impotriva acestor oameni. Va multumesc

#10 2006-11-18 20:22:45

Cristian
administrator de cartier

scorpio78 a scris:

daca vreau sa fac reclamatie unor vecini care ma deranjeaza intre orele 14.00-17.00 unde trebuie sa ma adresez, de competenta carei autoritati este asta si ce pasi trebuie sa urmez ca sa depun o plangere impotriva acestor oameni. Va multumesc

CINEVA  ACOLO SUS ... NE TULBURA LINISTEA

Raspunsul la intrebarile dvs. il gasiti la ... #8 (putin mai sus de postul... #9)

Cu bine !

Editat ultima oară de Cristian (2006-11-22 23:20:35)

#11 2006-12-02 17:48:05

Tobosaru92
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-12-02

Buna !
Eu sunt tobosar si am un set de tobe acasa si vecina de sus a spus ca din partea ei pot sa bat la tobe ca nu o deranjeaza,dar vecina de sub noi nu zicea numica(nu ne intelegem bine cu ea).
Tobele am de vreo 4 luni sa numa atuncea am batut ca Nu era ora de liniste si nu o facut nimica,dar acuma de 2 zile tot am batut cand NU era ora de liniste si a inceput sa bata la carolifer,am batut si azi ca tot NU era ora de liniste si iarasi a batut la carolifer !!
As vre sa va intreb am dreptul sa bat la tobe cand NU e ora de liniste ??
Am antifonat tobele am facut bete care nu se aud asa de tare dar tot se aude,dar nu cred ca sa aude tare.
Deci am dreptul sa bat la tobe cand Nu e ora de liniste sau nu ??
Astept un raspuns .

#12 2006-12-02 19:54:02

Corcodel
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-11-27

Cristian a scris:

lucianmz a scris:

* Pentru acesta ,,Regulamentul de ordine interioara" al Asociatiei,(regulament aprobat de Adunarea Generala) poate stabili probleme ce au tangenta cu  ordinea si disciplina in condominium, inclusiv sanctiuni.

Cu bine !

Ca tot a venit vorba cu programul de liniste... La noi in bloc exista un astfel de regulament, problema e ca nu se respecta! Intrebarea mea - retorica - este:
Ce se poate face in cazul nerespectarii lui? NIMIC!!!
Ce-i pot face eu vecinului meu de la ultimul etaj, care la fiecare petrcere scoate niste boxe imense pe palier si da muzica "la tot blocu' " ??? Iar boxele abia se vad prin fumul de la gratar ?!!! Ca sa nu mai zic de strigaturi : "hai noroc finuleeeee!", "sa traiesti nasuleeee" Faptul ca exista un regulament nu-l impiedica sa fie nesimtit.
Stiti ce mi-a raspuns ofiterul de serviciu de la sectia de politie la prima si ultima reclamatie pe care am facut-o in viata mea? Ca se intimpla lucruri grave, mor oameni, se dau spargeri, violuri, si eu ma pling ca nu pot sa dorm la 12 noaptea?
Sfatul meu: cititi "Ghidul nesimtitului" al lui Radu Paraschivescu

#13 2006-12-02 20:11:44

Tobosaru92
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-12-02

Buna !
Eu sunt tobosar si am un set de tobe acasa si vecina de sus a spus ca din partea ei pot sa bat la tobe ca nu o deranjeaza,dar vecina de sub noi nu zicea numica(nu ne intelegem bine cu ea).
Tobele am de vreo 4 luni sa numa atuncea am batut ca Nu era ora de liniste si nu o facut nimica,dar acuma de 2 zile tot am batut cand NU era ora de liniste si a inceput sa bata la carolifer,am batut si azi ca tot NU era ora de liniste si iarasi a batut la carolifer !!
Am antifonat tobele am facut bete care nu se aud asa de tare dar tot se aude,dar nu cred ca sa aude tare.
Astept un raspuns .

#14 2006-12-04 18:25:03

tobosaru02
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-12-04

Buna !!!!!!!!
POTI SA RASPUNZI ????????????????????
Astept un raspuns .

#15 2006-12-04 19:09:38

alministratia
Administrator
Înregistrat: 2006-08-08

tobosare, un cont de pe care sa postezi e suficient. La fel de suficient e sa postezi o intrebare o singura data.

In caz contrar o sa ma vad nevoit sa-ti dezactivez conturile si sa-ti interzic accesul pe acest forum.

Vecina mea este tamplar (Jeni, oh, Jeni...)
Asta-i un lucru foarte rar (si Jeni e tare...)

#16 2006-12-04 19:19:16

alministratia
Administrator

Corcodel a scris:

Cristian a scris:

lucianmz a scris:

Cu bine !

Ca tot a venit vorba cu programul de liniste... La noi in bloc exista un astfel de regulament, problema e ca nu se respecta! Intrebarea mea - retorica - este:
Ce se poate face in cazul nerespectarii lui? NIMIC!!!
Ce-i pot face eu vecinului meu de la ultimul etaj, care la fiecare petrcere scoate niste boxe imense pe palier si da muzica "la tot blocu' " ??? Iar boxele abia se vad prin fumul de la gratar ?!!! Ca sa nu mai zic de strigaturi : "hai noroc finuleeeee!", "sa traiesti nasuleeee" Faptul ca exista un regulament nu-l impiedica sa fie nesimtit.
Stiti ce mi-a raspuns ofiterul de serviciu de la sectia de politie la prima si ultima reclamatie pe care am facut-o in viata mea? Ca se intimpla lucruri grave, mor oameni, se dau spargeri, violuri, si eu ma pling ca nu pot sa dorm la 12 noaptea?
Sfatul meu: cititi "Ghidul nesimtitului" al lui Radu Paraschivescu

In cazul meu politia a venit si i-a dat un avertisment vecinului de sub mine. E obligatia lor sa faca ceva nu "NIMIC". Daca nu fac "nimic" poti cere explicatii sefilor lor... cineva tot o sa sesizeze.

#17 2006-12-04 20:37:25

tobosaru02
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-12-04

Ok doar ca dupa ce am pus prima data inrebarea dumitale ati raspuns la altcineva si pe a mea nu ati bagato in seama de aceasta am pus d mai multe ori !!!
Raspunzi ?

#18 2006-12-05 08:06:26

Cristian
administrator de cartier

Tobosaru92 a scris:

Buna !
  Eu sunt tobosar si am un set de tobe acasa ....As vre sa va intreb am dreptul sa bat la tobe cand NU e ora de liniste ??
Am antifonat tobele am facut bete care nu se aud asa de tare dar tot se aude,dar nu cred ca sa aude tare. Deci AM DREPTUL sa bat la tobe cand Nu e ora de liniste sau nu ??
Astept un raspuns .

NIIICUSOR  ARE  O  TOBA ... BUM,BUM,BUM !

-  Va propun sa alegeti o alta locatie decat cea destinata .. LOCUINTEI.
-  De ce ?
-  Pentru a va exercita DREPTUL... ! ! !

Cu bine !

Editat ultima oară de Cristian (2007-03-03 23:38:02)

#19 2007-11-10 18:48:01

Camilressu
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-11-10

scomet a scris:

Cf. legii 61/1991, "29). tulburarea linistii locatarilor re orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare localurile sau sediile persoanelor juridice situate imobile cu destinatia de locuinte sau imediata vecinatate a acestora" constituie contraventie.

Zilele de sambata si duminica se incadreaza si ele tot in aceleasi ore de restrictii: 2200-0800 ??? Multumesc

#20 2007-11-10 20:39:20

Alexandru
tata si mama blocatarilor
Înregistrat: 2007-02-20

Da!

Citeşte, te rog, legea cu modificările ei:
http://www.jandarmeriaromana.ro/resurse … 1_1991.pdf

Chiar dacă-ţi spun TU, eu...tot TE respect!

#21 2008-01-22 15:11:50

m0rar3l
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-01-22

As vre sa stiu si eu intre ce ore pot sa scult muzik legala cu volumul mai tare.... k eu cum dau putin drumu la muzik repede ma suna vecinii sa dau mai incet k dak nu suna la politie.... ???

#22 2008-01-22 15:18:19

alministratia
Administrator

m0rar3l a scris:

As vre sa stiu si eu intre ce ore pot sa scult muzik legala cu volumul mai tare.... k eu cum dau putin drumu la muzik repede ma suna vecinii sa dau mai incet k dak nu suna la politie.... ???

morarelule, ai avut curiozitatea sa citesti pe forum ce s-a discutat despre acest subiect?

Ia da o tura si vezi ce mai zice lumea si doar daca ramii nelamurit revino aici. Oche?

#23 2008-02-05 23:27:48

cata_pub
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-02-05

m0rar3l a scris:

In general se poate asculta cu volumul la maxim, indiferent de ora, cu castile pe urechi. Exista si casti wireless, si sisteme care emit pentru mai multe casti simultan. Un astfel de experiment denumit "Silent Disco" s-a desfasurat la B'estival 2007. Era haios sa vezi o multime de oameni dansand pe muteste. Poate fi o solutie foarte buna pentru blocuri.

Aici e o chestie de bun simt, sa stii. Nu tot ce-ti place tie place si altuia. Poti considera un volum de muzica normal pentru ascultare cel corespunzator scalei medii a sonorului TV pentru un canal emis puternic. Cam acolo incepe diferenta intre deranj/nederanj. Asta ziua. Noaptea scala se pozitioneaza la sfert.

Daca tu ai fi deasupra sau dedesubtul meu si mi-ai pune muzica, constant si exagerat de tare, ti-as raspunde cam cu aceeasi moneda, cu deosebirea ca eu nu ti-as pune muzica (decat clasica - Wagner mai precis), ci sunete in loop (pickhammer, bormasini, bebelusi treziti din somn, etc).

#24 2008-03-19 07:54:58

alexb
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-01-27

Am vazut aseara la stirii ca senatorii au votat un proiect de lege care in care se spune ca linistea trebuie pastrata intre orele 21 si 9 !!! De asemenea sunt interzise nuntile langa blocurile.

Stie cineva unde putem gasi proiectul de lege? Nu am inteles bine daca e o lege separata sau un amendament la legea 61/1991.
Multumesc

#25 2008-03-25 15:56:43

rusti
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-03-25

buna
stie cineva un blestem ceva ?smile sunt la capatul disperarii, am un bebeu mic, 2 ani, si de cand s-a nascut e obligat sa se trezeasca tresarind speriat de bormasinile si faiurile folosite in activitatile domestice ale vecinilor mei, nu le-am cerut niciodata liniste vesnica, ma lupt de 2 ani pentru 2 ore pe zi, politia nu pare o solutie, vine, vede, pleaca, uneori da amenzi, asta nu imi linisteste copilul. ma simt inutila (poate ca asa si sunt) am incercat pe toate caile si ultima solutie mi se pare ca nu exista, scriu doar pentru ca am vazut ca aici se plang cei care au probleme, nu mai sper intr-o solutie, singura parere de rau o sa ramana vesnic faptul ca nu am sa am ce sa-i raspund copilului cand o sa ma intrebe de ce trebuie sa faca liniste, deci...daca o cunoaste cineva pe mama omida sa-mi dea si mie cartea ei de vizita, sau poate imi da tobosarul tobele lui, o fi razbunarea arma prostului dar de 2 ani lipsiti de somn cred si eu ca nu ai cum sa te destepti

Antet forum