ADB: Discutii in Scara Blocului

Neautentificat.

#1 2006-11-03 11:17:46

NicoletaM
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-11-03

Acoperis bloc

Buna ziua,
Locuiesc la et 4(din 4) al unui bloc si as vrea sa construiesc un acoperis doar deasupra apartamentului meu, din banii mei si care sa-mi apartina ulterior.
As dori sa aflu daca este necesara aprobarea tuturor locatarilor scarii sau doar a celor de pe tronsonul apartamentului meu.
Va mltumesc

#2 2006-11-05 20:32:04

Cristian
administrator de cartier
Înregistrat: 2006-08-14

Re: Acoperis bloc

NicoletaM a scris:

Buna ziua,

Locuiesc la et. 4/4 al unui bloc si as vrea sa construiesc un acoperis doar deasupra apartamentului meu, din banii mei si care sa-mi apartina ulterior.
    INTREBARE:
* As dori sa aflu daca este necesara aprobarea tuturor locatarilor scarii sau doar a celor de pe tronsonul apartamentului meu.

Va mltumesc

TERASA ... ACOPERIS

Terasa fiind  proprietate comuna indiviza, pentru a CONSTRUI un acoperis este necesar:
     -acordul ASOCIATIEI (prin grija presedintelui ei)
     -certificat de urbanism
     -proiect
     -autorizatie de constructie

Cu bine !

Editat ultima oară de Cristian (2006-11-05 20:42:27)

#3 2006-11-13 14:13:32

calini1227
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-11-13

buna ziua. as dori sa stiu si eu daca cineva are cunostite daca se mai pot construi acoperisuri pe bloc in bacau si ce demersuri sunt necesare. multumesc

#4 2006-11-13 15:44:40

Cristian
administrator de cartier

calini1227 a scris:

buna ziua. as dori sa stiu si eu daca cineva are cunostite daca se mai pot construi acoperisuri pe bloc in bacau si ce demersuri sunt necesare. multumesc

<  VREAU  UN ACOPERIS PTR. BLOCUL MEU  >

Primaria orasului Bacau va poate oferii toate detaliile si demersurile necesare initiativei dvs.  Pentru aceasta, va propun sa depuneti o cerere scrisa adresata primarului.

Cu bine !

#5 2006-11-15 18:43:32

midas
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-11-15

NicoletaM a scris:

Buna ziua,
Locuiesc la et 4(din 4) al unui bloc si as vrea sa construiesc un acoperis doar deasupra apartamentului meu, din banii mei si care sa-mi apartina ulterior.
As dori sa aflu daca este necesara aprobarea tuturor locatarilor scarii sau doar a celor de pe tronsonul apartamentului meu.
Va mltumesc

daca locuiti la 4/4, va trebuie numai acordul celor de sub dumneavoastra (intreaga coloana de locatari). cu acordul lor, puteti demara formalitatile actelor necesare construirii. precizare: se va realiza constructia mansardarii cu scara din interiorul apartamentului dumneavoastra, fara a plati vreo taxa cuiva (proprietar).

#6 2006-11-15 22:03:10

scomet
presedinte de bloc
Locaţie: Bucuresti
Site web

midas a scris:

NicoletaM a scris:

Buna ziua,
Va mltumesc

daca locuiti la 4/4, va trebuie numai acordul celor de sub dumneavoastra (intreaga coloana de locatari). cu acordul lor, puteti demara formalitatile actelor necesare construirii. precizare: se va realiza constructia mansardarii cu scara din interiorul apartamentului dumneavoastra, fara a plati vreo taxa cuiva (proprietar).

Imi cer scuze ca intervin, dar cineva induce lumea in eroare, si inca destul de grav. Nu va trebuie doar acordul "coloanei"" de apartamente, ci al tuturor proprietarilor (100%, daca unul singur e impotriva nu aveti ce face), acord dat in fata unui notar. Cat despre acces, asta se va rezolva de catre arhitect si constructor, in functie de conjunctura (structura terasei, forma acesteia, etc.).

Scomet - Administrare Imobile
http://www.scomet.ro
tel: 0372.97.97.97

#7 2007-02-18 12:08:39

harry
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-02-18

buna ziua am si eu o nelamurire in legatura cu acoperisul blocului am montat o antena de satelit sus pe acoperis!acum nu mai am voie sa merg pe acoperis dupa cum zice presedintele de bloc deoarece  este "inghetat" iar afar sunt 9-10 grade afar!!!cum pot obtine cheia de la acoperis???as mai vrea sa stiu daca legile blocului difera???daca nu atunci imi poate trimite cineva pe mail cs01harry@yahoo.de legile blocului???

#8 2007-02-18 18:59:40

harry
blocatar nestiutor

antena a fost montata cu acordul administratorului!!!si motiv  intemeiat nu ar avea doarece mai sunt instalate antene pe acoperis

Editat ultima oară de harry (2007-02-18 19:03:44)

#9 2007-02-18 19:21:53

harry
blocatar nestiutor

ce imi sfatuiti sa fac???sad

#10 2007-02-18 20:31:58

lolek
presedinte de bloc
Înregistrat: 2007-01-26

Faptul ca presedintele de bloc nu va da voie pe acoperis, e ilegal,ba mai mult e un abuz.Acoperisul e proprietate comuna  conform OANSPGC 233/2004:
3.17. proprietate comuna - toate partile dintr-un condominiu care nu se afla n proprietate individuala si care sunt destinate folosirii n comun de catre toti proprietarii din acel condominiu. Toate aceste parti formeaza obiecte ale coproprietatii fortate, adica ale starii de indiviziune fortata si perpetua, destinate a fi utilizate n comun de proprietari. Proprietatea comuna este indivizibila si este detinuta de proprietarii apartamentelor sau spatiilor cu alta destinatie dect cea de locuinta, conform cotelor-parti din proprietatea comuna. Proprietatea comuna include:
a) toate partile proprietatii care sunt n folosinta comuna, ca de exemplu: terenul pe care este construita cladirea, curtea inclusa, fundatia, structura de rezistenta, acoperisul, terasele, cosurile de fum, scarile, holurile, pivnitele, subsolurile, casa scarii, spalatoriile, uscatoriile, tubulatura de gunoi, rezervoarele de apa, ascensoarele;
In schimb,ganditi-va si la cei care stau la etajul superior al imobilului.Ei sunt primii afectati de deteriorarea acoperisului,care se deterioreaza mult mai repede cand se umbla pe el,iar hidroizolatia costa...
Cereti in SCRIS explicatii Presedintelui de bloc referitoare la refuzul saude a va inmana cheia.Daca mai sunt si altii in situatia Dvs.convocati o sedinta conform H.G. 400/2003 si abordati problema.O solutie v-a oferit colegul Administrator cu alegeri, alt Presedinte,etc...
ARTICOLUL 18
(2) Pentru situatii speciale, adunarea generala a asociatiei de proprietari poate fi convocata oricand de catre comitetul executiv sau de catre membri ai asociatiei care detin in total cel putin 20% din cotele de proprietate.
Succes

#11 2007-02-19 07:35:56

harry
blocatar nestiutor

din fericire avem de 2 ani si hidroizolatie care a fost facuta cu banii locatarilor!!!

Editat ultima oară de harry (2007-02-19 07:36:46)

#12 2007-08-25 15:36:58

Cristian
administrator de cartier

la 24 Aug 2007, 11:28

NUTU  MARIUS

a zis  cum ca :

- locuiesc pe o scara cu 5 apartamente la etj 1.
- deasupra ... este podul.

- am dorit mansardarea spatiului deasupra mea.
- am facut proiect .. am acordul vecinilor de pe scara si al asociatiei.

- insa s-a opus proprietarul magazinului de la parter.
- nu am rezolvat pe cale amiabila, asa ca am renuntat la constructie..

- acum proprietarul magazinului  vrea sa urce si el in pod deoarece e parte indiviza.
- problema e ca NU cuieste pe scara iar intrarea in magazin, deasemenea nu e pe scara.
- mentionez ca NU participa la cheltuielile scarii iar toti vecinii nu doresc ca el sa urce pe scara.
- la toate astea se adauga reclamatiile pe care mi le face, total nefondate.

- are drept la parte indiviza ... dar nu si (la) obligatii fata de scara ?

multumesc !

Editat ultima oară de Cristian (2007-08-26 12:33:47)

#13 2007-08-25 19:51:00

lolek
presedinte de bloc
Înregistrat: 2007-01-26

GHIDUL Asociatiilor de Proprietari - elaborat de Ministerul Finantelor Publice 2003:
4. Drepturile si obligatiile proprietarilor
Obligatiile proprietarilor
Fiecare proprietar este obligat sa isi mentina proprietatea imobiliara (proprietatea individuala si cota-parte de proprietate comuna indiviza aferenta acesteia) in buna stare si este raspunzator de daunele provocate din cauza neindeplinirii acestei obligatii.
Proprietarii de apartamente si spatii cu alta destinatie decat cea de locuinta sunt obligati sa plateasca cotele de intretinere obisnuite sau speciale catre asociatia de proprietari, pentru a se putea acoperi toate cheltuielile comune ale cladirii.
Proprietarii din condominiu, indiferent daca fac parte sau nu din asociatia de proprietari, sunt obligati:
a) sa plateasca in avans cota ce le revine din bugetul de venituri si cheltuieli al asociatiei de proprietari;
b) sa anunte, in scris, numele persoanelor care locuiesc temporar, venite in vizita, sau care presteaza activitati gospodaresti in timpul zilei, de minimum 15 zile pe luna, conform prevederilor art. 18 alin. (5) lit. c) din Normele metodologice privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari;
c) sa semnaleze in timp util orice problema care apare la instalatiile de folosinta comuna;
d) sa respecte regulamentul intern al asociatiei de proprietari cu privire la normele de convietuire sociala in cadrul condominiului, sa anunte comitetul executiv al asociatiei de proprietari despre intentia de a schimba destinatia proprietatii individuale, cerand acordul in scris, si sa prezinte, in copie, toate documentele necesare desfasurarii activitatilor propuse (contracte, avize si altele asemenea), in termen de 30 de zile lucratoare de la obtinerea acordului;
e) sa nu schimbe aspectul proprietatii comune fara acceptul scris al comitetului executiv al asociatiei de proprietari;
f) sa accepte accesul in spatiul sau, cu un preaviz de 15 zile, al unui reprezentant al asociatiei de proprietari, atunci cand este necesar sa se repare sau sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai prin spatiul respectiv. Reprezentantul asociatiei de proprietari va fi insotit de persoana care va repara defectiunea si de cel putin un martor din cadrul asociatiei de proprietari. Fac exceptie cazurile de maxima urgenta, cand nu este necesar nici un preaviz;
g) in conditii de neparticipare la luarea deciziilor si la desfasurarea activitatilor in cadrul asociatiei de proprietari, sa nu aduca prejudicii morale celorlalti proprietari asociati sau celor care desfasoara activitati pentru asociatie;
h) sa incheie cu asociatia de proprietari contracte de inchiriere, pe care le negociaza cu comitetul executiv, pentru elemente sau suprafete din proprietatea comuna folosita in interes personal.
Proprietarii, membri ai asociatiei de proprietari, au urmatoarele obligatii:
a) sa respecte statutul asociatiei de proprietari;
b) sa se supuna hotararilor adunarii generale a asociatiei de proprietari;
c) sa participe la adunarile generale ale asociatiei de proprietari;
d) sa respecte orice angajament facut fata de asociatia de proprietari;
e) sa nu aduca prejudicii materiale asociatiei de proprietari;
f) sa participe, atunci cand este solicitat, la actiuni deosebite, de maxima urgenta, corespunzatoare scopurilor asociatiei de proprietari;
g) sa se conformeze obligatiilor proprietarilor din condominiu;
Daca proprietarul unui apartament sau spatiu cu alta destinatie decat cea de locuinta sau orice alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau altei proprietati individuale, trebuie sa realizeze reparatiile necesare ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
In cazul spatiilor cu alta destinatie decat cea de locuinta, respectiv al apartamentelor, cu mai mult de un proprietar, relatiile de coproprietate dintre proprietari vor fi reglementate in conformitate cu prevederile Codului civil.
Zidurile dintre apartamentele alaturate, care nu fac parte din structura de rezistenta a condominiului, pot fi reamplasate, prin acord intre proprietarii apartamentelor sau spatiilor respective si cu instiintarea asociatiei de proprietari, in conditiile legii.
Zidurile dintre apartamente si proprietatea comuna, care nu fac parte din structura de rezistenta a condominiului, pot fi reamplasate numai prin amendarea acordului de asociere.
Daca unul dintre proprietari impiedica, cu buna stiinta si sub orice forma, folosirea normala a condominiului, creand prejudicii celorlalti proprietari, dupa caz, masurile pentru folosirea normala a condominiului se vor hotari pe cale judecatoreasca, la solicitarea asociatiei de proprietari.
Fiecare proprietar, chirias sau ocupant al unui apartament ori spatiu cu alta destinatie decat cea de locuinta are obligatia sa se conformeze regulilor prezentului statut, precum si regulilor, regulamentelor, hotararilor si rezolutiilor adoptate legal de asociatia de proprietari.
In alta ordine de idei,asociatia in ce conditii a dat aprobare/contract pt individul respectiv?
Cu stima!

#14 2007-10-03 14:00:33

felichir
blocatar experimentat
Înregistrat: 2007-02-22

Postez intrebarea mea la acest topic pt. ca pare cel mai aproape de subiect.

Asociatia de proprietari ( un bloc cu 4 scari) a primit o adresa comuna din partea Primariei si Inspectoratului Judetean inConstructii o adresa prin care se ni aduce la cunostinta ca figuram fara autorizatie de construire pentru acoperisul blocului.
  Acoperisul a fost realizat in urma cu aprox. 5 ani fara implicarea Asociatiei de Proprietari de care fiecare scara in parte la date diferite ( din unele informatii primite fara a fi solicitata vreo autorizatie de construire ).
  Intr-o convorbire telefonica cu un director al Inspectoratului in Constructii ni s-a spus ca nu se doreste aplicarea vreunei masuri coercitive asociatiei sau proprietarilor dar ca este necesara intrarea in legalitate legat de acest aspect.
  Problema este insa urmatoarea. Pentru solicitarea ulterioara a Autorizatiei de Construire se cere implicarea Asociatiei de Proprietari si eliberarea acesteia pe numele Asociatiei. Acoperisurile sunt practic 4 bucati separate la fiecare scara, pe numele asociatiei nu exista nici un act privitor la aceste acoperisuri...
   Ni se mai da de catre cele doua institutii un termen limita de expertizare tehnica a acoperisului 31.10.2008
   Nu s-a vrut initial implicarea Asociatiei de Proprietari, credeti ca e posibil sa ramana asa si pe mai departe?

Editat ultima oară de felichir (2007-10-03 14:00:47)

#15 2007-10-03 14:22:17

Alexandru
tata si mama blocatarilor
Înregistrat: 2007-02-20

felichir a scris:

Nu s-a vrut initial implicarea Asociatiei de Proprietari, credeti ca e posibil sa ramana asa si pe mai departe?

Părere personală, fără bază legală:

Eu cred că nu se poate fără implicarea Asociaţie de proprietari...
Terasa este parte comună. Deci fiecare are câţiva decimetri pătraţi ai lui.
Solicitaţi (cei implicaţi)  întrunirea Adunării generale (trebuie să fiţi coproprietari a cel puţin 20% din suprafaţă),
propuneţi-le un ”târg” (Eu cumpăr de la voi o suprafaţă de  ...m.p. Vă ofer 10 mii euro - sau căt credeţi că valorează - sau altceva cu care să-i încântaţi)...
Obţineţi aprobarea şi cu ea şi cu celelalte acte necesare cred că veţi avea ceva sorţi de izbândă la Primărie ptr. obţinerea autorizaţiei de construcţie, a planului urbanistic zonal sau ce alte acte vă sunt necesare.
Urmează intabularea şi deveniţi proprietari pe deplin a spaţiului respectiv.

Iata ce am aflat de la
http://www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/z_i … 10319.html
Este recomandabil sa apelati la o firma de specialitate, care va ajuta si la intocmirea actelor. Daca realizarea constructiei nu implica mari inconveniente, obtinerea tuturor autorizatiilor cere mult timp si rabdare.

Pentru inceput, este nevoie de acordul tuturor proprietarilor din blocul respectiv.
Apoi se solicita certificatul de urbanism si un plan de incadrare in zona eliberate de serviciul de specialitate din cadrul Primariei.

Cu aceste acte in mina se intocmeste dosarul pentru obtinerea autorizatiei de constructie eliberat de acelasi serviciu. Dosarul trebuie sa contina proiectul de constructie, realizat de un arhitect, o expertiza tehnica facuta de un inginer si avizul Inspectoratului de Stat in Constructii.

Apoi trebuie obtinut certificatul de urbanism, care este un act informativ si consta in completarea unei cereri tip.

Dupa ce obtin acest act, Primaria va elibera o autorizatie de constructie in baza proiectului de autorizare in constructii, care trebuie sa contina toate detaliile referitoare la constructie, precum si avizul Inspectoratului de Stat in Constructii, plus o serie de aprobari de la pompieri, sanatate, mediu etc.

Chiar dacă-ţi spun TU, eu...tot TE respect!

#16 2007-10-03 14:26:39

Alexandru
tata si mama blocatarilor
Înregistrat: 2007-02-20

Am mai găsit câte ceva despre mansardarea totală:

”MANSARDA ... BLOCATARILOR
Liga Asociatiilor de Proprietari Habitat - 03.2007
De la Liga Asociatiilor de Proprietari Habitat -
      << "Etapele procesului de mansardare sunt urmatoarele:

1 – Asociatia de Proprietari trebuie sa convoace Adunarea Generala, pentru validarea variantei finale de mansardare.
    Se pot lua in considerare urmatoarele variante ale procesului de mansardare:
a)-Asociatia de Proprietari plateste mansardarea si este proprietara apartamentelor nou-create. Asociatia va hotari asupra modului de valorificare ulterioara a acestora (vanzarea sau inchirierea spatiilor)
   –Asociatia identifica firma de constructii care va executa aceasta lucrare;
la finalizarea lucrarilor trebuie intabulat dreptul de proprietate asupra apartamentelor nou-create;
b)-Unul dintre membrii Asociatiei cumpara terasa blocului si este beneficiarul mansardarii.
-El devine proprietarul apartamentelor de la mansarda.
-Astfel, se incheie un contract in care se stipuleaza ca proprietarii renunta la dreptul de proprietate asupra cotei-parti indivize din mansarda in schimbul unor beneficii in favoarea Asociatiei de Proprietari sau a membrilor acesteia
   (de exemplu: contorizarea separata a gazului, montarea ceasurilor de bransament, instalarea unei centrale de bloc, montarea de repartitoare, inlocuirea instalatiilor de apa, incalzire sau gaz, repararea fatadelor, instalarea unui interfon, zugravirea scarii, bani pentru membrii Asociatiei etc.);
c)-O persoana fizica sau juridica cumpara terasa blocului si devine beneficiarul mansardarii.
-Ea devine proprietarul apartamentelor de la mansarda. Astfel:
-identificarea persoanelor sau firmelor interesate se poate face si prin anunturi in mass-media;
- se incheie un contract in care se stipuleaza ca proprietarii renunta la dreptul de proprietate asupra cotei-parti indivize din mansarda in schimbul unor beneficii in favoarea Asociatiei de Proprietari sau a membrilor acesteia
   (de exemplu: contorizarea separata a gazului, montarea ceasurilor de bransament, instalarea unei centrale de bloc, montarea de repartitoare, inlocuirea instalatiilor de apa, incalzire sau gaz, repararea fatadelor, instalarea unui interfon, zugravirea scarii, bani pentru membrii Asociatiei etc.).
2 –Acordul de vointa al tuturor membrilor Asociatiei de Proprietari in vederea mansardarii blocului trebuie sa se concretizeze intr-un document notarial.
3 –Asociatia de Proprietari incepe demersurile pentru incheierea contractului.
4 –Asociatia de Proprietari va urmari derularea contractului cu constructorul sau beneficiarul mansardarii.
5 –Includerea noilor proprietari in Asociatia de Proprietari".

Chiar dacă-ţi spun TU, eu...tot TE respect!

#17 2007-10-03 16:25:09

felichir
blocatar experimentat
Înregistrat: 2007-02-22

felichir a scris:

Postez intrebarea mea la acest topic pt. ca pare cel mai aproape de subiect.

Acoperisul a fost realizat in urma cu aprox. 5 ani fara implicarea Asociatiei de Proprietari de care fiecare scara in parte la date diferite ( din unele informatii primite fara a fi solicitata vreo autorizatie de construire ).

Nu m-am exprimat eu corect, cand am spus acoperis de fapt ma refeream la acoperisul (sarpanta) cu tigla care s-a construit acum 5 ani. Nu e cazul de mansardare sau constructie de acum inainte ci de intrarea in legalitate a lucrarii deja efectuate.
Daca Asociatia nu a fost implicata in realizarea sarpantei sa se implice acum? doar pt obtinerea autorizatiei unei lucrari deja efectuate? Poate fi amendata Asociatia pt executarea sarpantei fara autorizatie daca nu s-a implicat defel?
( Sunt niste argumente ciudate date de cei care au facut sarpantele cum ca ar fi primit la vremea respectiva acordul verbal al Primariei cum ca nu e nevoie de nici o autorizatie. )

Editat ultima oară de felichir (2007-10-03 17:12:40)

#18 2008-01-14 19:36:18

silviu
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-01-14

Locuiesc la etajul 4.Am izolat de mai multe ori , dar acum iar am probleme pe la scurgerea de pe bloc.Am intrebat la primarie daca ajuta intr-un fel pe cei care vor sa-si puna acoperis.Raspunsul primit  a fost ca trebuie sa ma interesez de la cei de la asociatia de locatari.Aici cand am intrebat am primit un raspuns  negativ.Acum nu stiu cine are dreptate, cei de la primarie care au zis sa intreb la asociatie, sau functionara de la asociatia  de locatari.
As fi multumitor daca cineva ar avea un raspuns corect pentru mine.Va multumesc.

#19 2008-01-14 20:32:48

relu
blocatar experimentat
Înregistrat: 2007-02-24

În primul rând trebuie făcută o şedinţă de bloc, unde se va stabili dacă acel acoperiş e o necesitate sau nu. Musai să vină preşedintele (sau vicele) şi administratorul. Cu procesul verbal în care este menţionat acordul a 50% + 1 din proprietari, parafat de preşedintele asociaţiei, se contactează o firmă care va face proiectul cu care vă prezentaţi la primărie, la urbanism, apoi la inspectoratul în construcţii.
Ultima fază, contactarea unei firme care să execute proiectul.

Cine vrea, caută posibilităţi. Cine nu vrea, caută scuze.

#20 2008-01-15 00:00:16

scomet
presedinte de bloc
Locaţie: Bucuresti
Site web

Daca va referiti la refacerea hidroizolatiei, aveti dreptate. Daca insa vorbiti despre mansardare, 50%+1 dintre proprietari nu e suficient. Toate firmele care fac mansardari vor sa cumpere terasa, altfel nu ar fi rentabil, iar pentru acest lucru e nevoie de acordul (dat la notariat) al TUTUROR proprietarilor (o singura abtinere anuleaza proiectul).

Scomet - Administrare Imobile
http://www.scomet.ro
tel: 0372.97.97.97

#21 2008-01-15 00:35:43

relu
blocatar experimentat

De mansardare nici nu poate fi vorba fără acordul 100% al proprietarilor. Pentru hidroizolaţie nu e nevoie de proiect. Dar pentru o şarpantă, da.

#22 2008-01-16 21:53:29

silviu
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-01-14

Multumesc pentru indicatii.Asteptam un raspuns din care sa inteleg daca primaria ajuta sau nu, pe cei  care vor sa-si acopere scara blocului

#23 2008-01-16 22:02:25

relu
blocatar experimentat

Nici n-aş îndrăzni să mă gândesc la aşa ceva! Nu, primăriile nu se ocupă de repararea proprietăţilor private.

#24 2008-01-25 09:41:27

eu-proprietarul
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-01-25

Sunt membru Asociatiei de proprietari din Timisoara. Proprietarii l-au imputernicit pe administrator (care este si el unul din proprietari) sa faca un contract spalatorie contra acoperis. Desi i-am comunicat in repetate randuri administratorului ca nu exista autorizatie de constructie, acesta a permis firmei sa construiasca acoperisul, in pofida incalcarii legii. I-am solicitat sa intreprinda demersurile necesare pentru intrarea in legalitate, dar nu face nimic.
Cum ma pot delimita de actiunile ilegale ale administratorului si ale presedintelui de asociatie, pentru ca daca cade o tigla (in cap la un om, pe un parbriz de masina) sau in cazul unei amenzi de la primarie nu doresc sa fiu raspunzator pentru un acoperis construit fara autorizatia, fara plan, fara diriginte de santier si fara proces verbal de receptie ?

Editat ultima oară de eu-proprietarul (2008-01-25 09:50:11)

#25 2008-01-25 10:38:36

eu-proprietarul
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-01-25

pt.clarificare:
1.administratorul a fost imputernicit,  acoperisul este construit, proiectul este sarcina constructorului, certificat urbanism exista, autorizatia constructie nu exista, diriginte santier sarcina constructorului, administratorul si presedintele de asoc au permis constructorului executarea constructiei (erau si tot timpul pe acasa)
2.ref raspuns anterior: daca exista birocratie incalci legea ?

Antet forum