ADB: Discutii in Scara Blocului

Neautentificat.

#1 2008-07-26 13:50:01

AlexAndy
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-07-26
Mesaje: 1

penalizari

Am avut o restanta de plarta de 110 mil.din care 45ml.reprezentand suma restanta intretinere si 65mil. penalizari.Am tot inbcercat sa calculez cum am vazut formula de calcul data aici ca ex. dar nu am ajuns la suma de 110mil.Restanta de 110mil. era din anul 1997 pana in 2006 pe 6 ani initial am platit suma de 45 mil. dar penalizarile refuz sa le achit deoare ce mi se pare o suma prea mare fata de cota restanta de 45mil.Va rog sa imi explicati si mie cum se poate ajunge la o asemenea suma la penalizari.Am incercat sa calculez si cu o penalizare de o,9% pe zi si tot nu am ajuns la 110mil.

Offline

 

#2 2008-07-26 17:49:29

mircel
sef de scara
Locaţie: Braşov
Înregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 149

Re: penalizari

Cereti presedintelui sau administratorului sa va arate modalitatea de calcul.
Tineti cont de faptul ca penalizarea nu trebuie sa depaseasca suma datorata. Adica dupa 500 de zile de neplata, calculul penalizarilor la suma datorata inceteaza. (0,2 % x 500=1)
Dupa 3 ani datoria se prescrie daca nu s-au facut diligentele necesare recuperarii.

P.S.
De ce ati asteptat atata vreme si nu ati platit nimic? Vecinii v-au sustinut cheltielile ptr. apa rece, apa calda, lift si toate celelalte.
Adica v-ati imprumutat de la ei ptr. tot ce ati consumat. Acum trebuie sa le dati banii inapoi + penalizarile.

Offline

 

#3 2008-07-27 14:04:37

lolek
presedinte de bloc
Înregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 227

Re: penalizari

Procentul de penalitati se hotaraste in Adunarea Generala.Eu sustin ca ar trebui sa va considerati norocos,deoarece altii in alte imprejurari,si-au pierdut locuinta pentru o datorie mult mai mica.Totul se reduce la "bunavointa" Asociatiei de Locatari de a actiona sau nu restantierul in instanta.Presedintele Asociatiei are obligatia conform legii sa va explice modalitatea de calcul.
Legea 230/2007:
Art. 10. - Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la CERERE, la orice document al acesteia.Deci...
Totodata va aduc la cunostinta un alt articol:
Art. 32. – (1) Toţi proprietarii au obligaţia să plătească lunar, conform listei de plată a cheltuielilor asociaţiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de furnizori, cota de contribuţie ce le revine la cheltuielile asociaţiei de proprietari, inclusiv cele aferente fondurilor din asociaţia de proprietari.
                                                       Cu stima!

Editat ultima oară de lolek (2008-07-27 14:14:11)

Offline

 

Antet forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

.