ADB: Discutii in Scara Blocului

Neautentificat.

#1 2007-07-11 12:47:59

razvan.bunica
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-07-11

tulburarea linistii

Buna !

Am si eu o mare problema, in caz ca puteti sa-mi dati niste informatii sau cum as putea rezolva aceasta problema.
In fiecare dimineata de la ora 6.00 pana la 7.00 vecina de  deasupra face dus facind un mare zgomot ce se transmite prin teava de aerisire a blocului situata linga baie. Dormitorul fiind langa baie se aude foarte tare. peretii blocului in inteerrior sunt din bca si de aceea se transmite zgomotul foarte tare. Astfel in fiecare dimineata sunt treaz de la 6 si incerc sa mai dorm pina la 8 cand trebuie sa plec la servici.
Ati putea sa-mi spuneti daca exista vreo lege prin care acest incident se incadreaza la tulburarea linistii intre orele 22.00 - 08.00 si unde anume as putea sa fac reclamatie privind acest lucru. Sau cum as putea sa antifonez toata baia pentru a nu se mai auzi asa tare zgomotul.

Va multumesc si astept raspunsuri din partea dvs.

O zi buna va doresc si multa liniste.

#2 2007-07-11 16:53:14

Alexandru
tata si mama blocatarilor
Înregistrat: 2007-02-20

Re: tulburarea linistii

Problema s-a mai discutat pe
http://www.adb.ro/dsb/viewtopic.php?id=401

Nu sunt soluţii legale întrucât zgomotul produs de apă pe scurgere nu depăşeşte 20 decibeli iar limita maximă admisă este de 75 decibeli (o maşină de spălat nu produce un zgomot mai mare de 70 db iar zgomotul produs de o convorbire normală, se situeaza intre limitele de 30 si 60 db).

Editat ultima oară de Alexandru (2007-07-11 17:35:38)

Chiar dacă-ţi spun TU, eu...tot TE respect!

#3 2007-10-06 15:49:39

je
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-10-06

buna ziua!
      am si eu o problema asemanatoare. ne-am renovat apartamentul recent si inca mai avem de facut cateva finisaje. vecinii de jos permanent ne bat in tevi si ne adreseaza de pe balcon/geam (oricum din "ascunzis") cuvinte licentioase. de fiecare data cand am mers la usa lor tonul este amabil, faciesul zambitor etc. pana acum am facut eforturi sa ne adresam civilizat vecililor de dedesubt.
    am stabilit un "armistitiu" de comun acord sa efectuez manoperele galagioase intre 17-20 (nu dimineata, nu weekend). deci cu cele trei ore de lucru pe zi eu imi voi termina apartamentul "laaaa anul si la multi ani" in ritmul asta.
    doresc sa stiu si parerea altora, intrucat sunt un om doritor de buna intelegere cu toata lumea, daca eu sunt deplasat daca cersesc cateva ore pe zi sa imi tremin in sfarsit de amenajat locuinta.

#4 2007-10-06 18:12:34

Cristian
administrator de cartier
Înregistrat: 2006-08-14

je a scris:

buna ziua!
         am stabilit un "armistitiu" de comun acord sa efectuez manoperele galagioase intre 17-20 (nu dimineata, nu weekend). ...
    doresc sa stiu si parerea altora, ...  daca eu sunt deplasat daca cersesc cateva ore pe zi sa imi tremin in sfarsit de amenajat locuinta.

<< am stabilit un ’’armistitiu” de comun acord >>
Parerea mea ?!!
1.’’armistitiul” l-ati stabilit cand relatia dvs. cu vecinul  ajunsese  la un punct critic ;
2.  nu armistitiu trebuia incheiat, … ci,  INTELEGERE de comun acord, intelegere ce trebuia stabilita inainte de a declansa actiunea de modernizare a apartamentului; 
3.  daca ati fi putut sa le explicati politicos  in ce consta modernizarea si necesitatea ei, cerandu-le scuze pentru cele N zile de deranj ce vor urma, sigur  vecinii ar fi inteles si …. poate se retrageau la rude sau cunostinte in intervalul de ore (zile) cand zgomotele erau de nesuportat;
4.  dar nestiind ce faceti in apartament, in primele zile ei NU  au reactionat .. dar observand ca nu-i bagati in seama  v-a atentionat prin batai  in calorifer;
5.  iar  cand nu ati mai suportat   DVS.  ’’ sicana”  …a venit ce ?
6.  ARMISTITIU  de care pomeniti  … dar cu ce pret ?

7... „ sa efectuez manoperele galagioase intre 17-20 (nu dimineata, nu weekend).”

8.  Deci lipsa de diplomatie  si respectul fata de … vecini, parerea mea,  fara suparare (!)….   va apartin .
9.  Consideratiile de mai sus au la baza o experinta proprie.

Cu bine !

#5 2007-10-08 11:19:48

scomet
presedinte de bloc
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 2006-08-14
Site web

Cu scuzele de rigoare pentru colegul de forum Cristian, am incerca o mica observatie: Daca lucrarile respecta orele de liniste impuse de Asociatie (in lipsa unui asemenea program orele de liniste sunt impuse de lege), nu vad de ce ar trebui ca cineva care isi renoveaza apartamentul sa "cada la intelegere" cu vecinii. Noi suntem pentru respectarea legilor si reglementarilor in vigoare. Atata timp cat nicio lege sau reglementare (de tipul celei mentionate mai sus) nu sanctioneaza lucrarile in apartamente in intervalul 8.00 - 12.00 (de exemplu), nu vad ce l-ar putea opri pe proaspatul forumist sa-si faca treaba. Proprietarii ar trebui sa ceara intelegere de la vecini DOAR atunci cand sunt nevoiti sa faca zgomot in timpul orelor de liniste.

Scomet - Administrare Imobile
http://www.scomet.ro
tel: 0372.97.97.97

#6 2007-10-29 21:58:48

greanc27
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-09-12

........,,daca ati fi putut sa le explicati politicos  in ce consta modernizarea si necesitatea ei, cerandu-le scuze pentru cele N zile de deranj ce vor urma, sigur  vecinii ar fi inteles si …

Draga Cristian sa stii ca vecinii, nu sunt intotdeauna asa intelegatori.
mi-am cumparat si eu un apartament acum 3 luni de zile, si inca nu am reusit sa-l termin de renovat din cauza vecinilor ,,intelegatori,,.
In conditiile in care am vb. cu adminiatrtia, respect orele de lucru, am vb. si cu vecinii din jur, am o ,,doamna,, care cred ca se cam plictiseste si face drum la mine la usa de fiecare daca cand ma apuc sa mai fac ceva........, ca sa nu mai zic de bataile in teava.
oricum m-am hotarat sa nui mai deschid, sa nu maio stau cu ea la discutie, sa-mi bata in usa pana nu mai poate..........
Iar Scomet cred ca are dreptate, daca altii nu stiu sa-si respecte vecinii atunci noi de ce ar trebui sa ne rugam de vecinii ,,binevoitori,,
aaaaa.........., si inca ceva.........., vecina in cauza sta cu 2 etaje mai jos de mine........cred ca este destul de clar.........

#7 2007-11-02 12:20:24

irina_marina
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-11-02

Buna ziua,
eu acum imi renovez apartamentul si as vrea sa stiu care imi sunt drepturile si ce anume trebuie sa fac. Administratorul vrea sa ii dam o cerere semnata de vecinii din stanga-dreapt, sus-jos. Eu pana acum nu am auzit la nimeni de asa ceva si mi se pare ciudat. Acum daca unul nu vrea ce fac, nu imi mai renovez apartamentul? Exista vreo lege care sa ii permita sa imi ceara aceasta aprobare?
Si inca un lucru, ne-a spus ca putem face galagie intre orele 9-13 si 15-17. Ori eu stiam ca de la ora 8 dimineata se poate face zgomot.
Daca administratorul imi poate impune aceste ore si ma poate obliga sa fac cerere, va rog spuneti-mi si mie in baza carei legi.

O zi buna!

#8 2007-11-02 14:51:39

Alexandru

irina_marina a scris:

Daca administratorul imi poate impune aceste ore si ma poate obliga sa fac cerere, va rog spuneti-mi si mie in baza carei legi.

Păi să-ţi spună el...

Eu ştiu de legea 61/1991 cu modificările şi completările aduse de:
LEGEA nr. 169 din 10 aprilie 2002; ORDONANTA nr. 55 din 16 august 2002; LEGEA nr. 265 din 16 iunie 2004; LEGEA nr. 355 din 15 iulie 2004.

#9 2007-11-05 14:49:07

irina_marina
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-11-02

L-am intrebat si pe dansul si mi-a venit cu manualul administratorului in care mi-a aratat trei randuri scrise, si anume faptul ca eu nu am voie sa ingradesc dreptul de proprietate al vecinilor. Insa eu in dreptul de proprietate nu vad cum ar fi inclus si dreptul la liniste. Nu am intrat peste vecini sa le sparg in casa, si nici macar nu imi sparg eu in casa mea peretii, fapt care ar putea sa dauneze cumva vecinilor.
Si inca o intrebare: daca a aparut peste noapte si culmea, tocmai la etajul meu, o foaie care spune "pastrati curatenia si linistea", asta inseamna ca nu mai am voie sa fac zgomot?

#10 2007-11-10 19:58:41

Alexandru

irina_marina a scris:

...manualul administratorului in care ....eu nu am voie sa ingradesc dreptul de proprietate al vecinilor.

Acest manual nu are putere de lege...

Vezi, te rog:

http://www.jandarmeriaromana.ro/resurse … 1_1991.pdf

Editat ultima oară de Alexandru (2007-11-10 19:59:36)

Antet forum